Medicus

SPÓŁDZIELNIA PRACY
LEKARZY SPECJALISTÓW
INFORMACJA: (91) 434 73 06
Medicus Facebook Medicus Google Plus
tlo strony

AKTUALNOŚCI

NAFLD a dieta

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD, ang. Non-alcoholic fatty liver disease) jest jednym z najczęściej rozpoznawanych schorzeń tego narządu. Szacuje się, że (często nieświadomie) choruje na nią od 17-33% dorosłych Polaków.

Główne przyczyny tak dużej częstotliwości występowania NAFLD to:

  • niewłaściwa dieta (bogata w składniki żywności pogłębiające otłuszczenie komórek wątroby i wadliwą gospodarkę lipidową organizmu),
  • błędne nawyki żywieniowe powielane od lat,
  • zaniechanie aktywności fizycznej.

Brak postępowania terapeutycznego w stłuszczeniu wątroby skutkuje progresją stanu patologicznego w obrębie tego narządu, co prowadzi do zapalenia wątroby, a w konsekwencji do jej zwłóknienia (marskości). Wykazano, że jedyną możliwą terapią w leczeniu NAFLD jest terapia żywieniowa, polegająca na odpowiednim, specjalistycznym doborze makro- i mikroskładników diety.

Czy NAFLD to choroba dotykająca tylko osoby dorosłe? Odpowiedź brzmi: NIE.

W USA występowanie tego schorzenia wśród młodzieży w ciągu ostatnich piętnastu lat wzrosło aż trzykrotnie (z 3,6 % do 9,9 % wśród dzieci w wieku 12-18 lat). Częstość zachorowań na niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci wzrasta nawet szybciej niż epidemia nadwagi i otyłości i może zwiększać ryzyko m.in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i niektórych nowotworów w okresie dorosłości. Biorąc pod uwagę globalizację trendów żywieniowych i wpływ kultury zachodniej na obecny styl odżywiania się społeczeństwa polskiego (w tym dzieci) można przypuszczać, że w naszym kraju statystyki przedstawiają się podobnie.

NAFLD zdecydowanie częściej występuje u dzieci z nadwagą, otyłością i "dużym brzuszkiem". Jest to kolejny powód, dla którego warto dbać o zdrową, zbilansowaną dietę najmłodszych i zdecydowanie odpierać argumenty płynące z otoczenia (np. media, irracjonalne mody żywieniowe ekspansywnie docierające do naszego kraju z zagranicy), bagatelizujące szkodliwość słodyczy lub zachęcające do karmienia dzieci kolejnymi porcjami niezdrowego jedzenia. Kluczem do sukcesu i zdrowia jest żywność o wysokiej wartości odżywczej i jakości zdrowotnej.

Wakacje to czas odpoczynku i beztroski spędzony w gronie najbliższych. Jest to również idealny czas do przemyśleń, dokonywania mądrych wyborów i zmian, które na pewno zaprocentują w przyszłości.

Zapraszamy na konsultacje u Dietetyka!
.
.
REJESTRACJA
Informacja i rejestracja ogólna
91 434 73 06
Rejestracja stomatologiczna
91 433 99 80
91 484 65 66
91 484 65 67
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek - piątek: 7:30 - 19:00
Sobota: 8:30 - 13:00
Lekarze przyjmują w godzinach:
8:30 - 19:00 poniedziałek - piątek
9:00 - 13:00 sobota
8:30 - 13:00 sobota (stomatologia)
LOKALIZACJA
Plac Zwycięstwa 1
70-233 Szczecin
Świadczymy usługi medyczne dla pacjentów firm:

Luxmed
Allianz
Medicover
Enelmed
Ogólnopolskie Centrum Medyczne